www.eprace.edu.pl » nfi » Narodowe Fundusze Inwestycyjne - cele, bilans i wyniki działania » Narodowy Fundusz Inwestycyjny Fortuna S.A.

Narodowy Fundusz Inwestycyjny Fortuna S.A.

Narodowy Fundusz Inwestycyjny Fortuna S.A. określa się jako restrukturyzacyjno-wzrostowy. Zamierzał zarządzać swoim portfelem w sposób aktywny w celu zapewnienia szybkiej realizacji inwestycji i ponownego zainwestowania dochodów. Długofalowy cel Funduszu miał być realizowany w dwóch zachodzących na siebie etapach: etap wstępny obejmujący restrukturyzację przedsiębiorstw i skoncentrowanie się na sposobach poprawy działalności spółek. Fundusz miał koncentrować się na spółkach rokujących nadzieje na zadowalający rozwój. Etap następny obejmował działania Funduszu na rzecz maksymalizacji wartości aktywów netto. Podniesienie wartości Pakietu Wiodącego zakładało między innymi następujące działania: pomoc w planowaniu działalności, pomoc finansową, pomoc marketingową oraz pomoc w zakresie zasobów ludzkich.

Tabela 14. Wykaz spółek portfelowych w Narodowym Funduszu Inwestycyjnym Fortuna.


L.p. Spółki portfelowe Stan na 30.06.2005r.
1. Elana S.A.

(obecnie Boryszew Spółka Akcyjna Oddział Elana w Toruniu)

Przedsiębiorstwo znane w kraju z produkcji włókien ciętych oraz kabli konwertorowych.
2. Centrala Zaopatrzenia Górnictwa S.A. w Katowicach S.A. Przedsiębiorstwo jest firmą handlową prowadzącą działalność w zakresie handlu hurtowego materiałami zaopatrzeniowymi oraz sprzedaży detalicznej w branży górniczej, hutniczej i energetycznej.
3. Fabryka Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos S.A. Przedsiębiorstwo jest głównym i znanym polskim producentem obudów ścianowych dla górnictwa.
4. Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty S.A.

(obecnie Grupa Tekstylna „Fasty-Andropol”)

Firma oferująca tkaniny w bardzo bogatym asortymencie oraz konfekcję stołową i pościelową.
5. Zakłady Przemysłu Jedwabniczego Wistil S.A. Przedsiębiorstwo oferuje bardzo szeroki asortyment tkanin z przeznaczeniem na garsonki, garnitury, spódnice, spodnie - tkaniny o ciekawej strukturze zastosowanych przędz i splotach.
6. Wytwórnia Silników Wysokoprężnych Andoria S.A. Firma specjalizująca się w produkcji silników wysokoprężnych. Aktualnie zakład zmaga się z poważnymi problemami finansowymi.
7. Przedsiębiorstwo Hanka S.A. Przedsiębiorstwo w upadłości.
8. Centralna Składnica Zaopatrzenia PKS S.A. Przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą ogumienia do samochodów wszystkich typów oraz do wózków widłowych, maszyn budowlanych i rolniczych.
9. Zakłady Płyt Pilśniowych „Przemyśl”S.A. Przedsiębiorstwo to nowoczesny, dobrze znany i ceniony na rynkach światowych producent płyt pilśniowych.
10. Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Protektor” S.A. Przedsiębiorstwo to znany i doświadczony producent skórzanego obuwia militarnego, specjalistycznego oraz roboczego
11. Strzyżowska Fabryka Mebli S.A. Producent mebli pokojowych i kuchennych.
12. Hydro-Vacuum S.A. Największy polski producent: pompy głębinowe, pompy
samozasysające, pompy do gazów płynnych i paliw, pompy do LPG.
13. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Polmozbyt Toruń Holding S.A. Przedsiębiorstwo zajmuję się sprzedażą i naprawą samochodów marki Citroen.
14. Wytwórnia Konstrukcji Stalowych Mostostal S.A. Przedsiębiorstwo w upadłości.
15. Katowickie Przedsiębiorstwo Meblowe Agata S.A. Przedsiębiorstwo produkuje szeroką gamę nowoczesnych i funkcjonalnych mebli.
16. Zakłady Przemysłu Cukierniczego Liwocz S.A. Przedsiębiorstwo w upadłości.
17. Warszawska Fabryka Pomp i Armatury WAFAPOMP S.A. Przedsiębiorstwo jest jednym z największych producentów pomp wirowych i armatury przemysłowej w kraju, liderem w produkcji agregatów pompowych.
18. Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budostal-2 S.A. Firma znana w kraju i na świecie z szerokiego wachlarza usług budowlanych.
19. Spomasz Białystok S.A.

(obecnie Altrad Spomasz S.A.)

Producent betoniarek, mieszalników i urządzeń dla budownictwa.
20. Fabryka Obwodów Drukowanych Toral S.A. Przedsiębiorstwo w upadłości.
21. Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. Przedsiębiorstwo jest jedną z największych firm budowlanych na Podbeskidziu.
22. Katowickie Zakłady Wyrobów Metalowych S.A. Spółka jest wiodącym na rynku polskim producentem sprzętu przeciwpożarowego.
23. Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Puławy S.A. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w budownictwie hal sportowych, obiektów kulturalnych, biurowców, szkól, robotach chemoodpornych i drogowych.
24. Zakłady Mięsne Janowiec Wielkopolski S.A. Przedsiębiorstwo w upadłości.
25. Radomskie Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych ERPRI S.A. Przedsiębiorstwo w upadłości.
26. Korporacja Budowlana Poznań-Północ S.A. Przedsiębiorstwo zajmuje się budownictwem ogólnym i inżynierią lądową.
27. Zakłady Przemysłu Paszowego Bacutil S.A. Przedsiębiorstwo w upadłości.
28. Odlewnia Żeliwa Zawiercie S.A. Producent łączników mających zastosowanie w połączeniach gwintowych, a szczególnie w sieciach instalacji wodociągowych, gazowych, parowych, centralnego ogrzewania.
29. Zakłady Cementowo-Wapiennicze Nowiny S.A.

(obecnie Cementownia Nowiny Sp. z o.o.)

Firma należy do jednego z większych producentów materiałów budowlanych na świecie - niemieckiego koncernu Dyckerhoff AG z siedzibą w Wiesbaden.
30. Huta Szkła Czechy S.A. Producent ekologicznych opakowań szklanych małej pojemności.
31. Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. Firma specjalizująca się w
produkcji obrabiarek, współpracująca mn.i. z koncernem Simens.
32. Fabryka Wyrobów Blaszanych Polmetal S.A. Przedsiębiorstwo jest producentem i dystrybutorem stalowych, precyzyjnych rur ze szwem i zamkniętych profili giętych na zimno.
33. Kielecka Centrala Materiałów Budowlanych S.A. Przedsiębiorstwo prowadzące działalność handlową artykułami ogólnobudowlanymi.
34. Odlewnia Żeliwa Drawski S.A. Producent odlewów maszynowych, osprzętu maszyn i urządzeń rolniczych, armatury wodociągowo-kanalizacyjnej oraz odlewów ozdobnych.

Graficzne zestawienie danych:

Rys. 38. Stosunek przedsiębiorstw prosperujących do upadłych w Narodowym Funduszu Inwestycyjnym Fortuna.

Rys. 39. Zysk (strata) brutto (tys.zł) Narodowego Funduszu Inwestycyjnego Fortuna w latach 1997-2004

Rys. 40. Aktywa netto (tys.zł) Narodowego Funduszu Inwestycyjnego Fortuna.



komentarze

Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.